Naslov izvornika: A Bridge Too Far
Redatelj: Richard Attenborough
Producent: Joseph E. Levine, Richard P. Levine
Scenarij: William Goldman
Based on A Bridge Too Far
Uloge: Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Anthony Hopkins, Gene Hackman, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O’Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann
Glazba: John Addison
Snimatelj: Geoffrey Unsworth
Montaža: Antony Gibbs
Distributer: United Artists
Godina izdanja: 1977
Trajanje: 176′
Države: SAD, Ujedinjeno kraljevstvo
Jezik: engleski
Nakon iskrcavanja u Normandiji u lipnju 1944. savezničke trupe napreduju prema Njemačkoj. U rujnu 1944. zapovjednik britanskih trupa, maršal Montgomery, došao je na ideju kako da rat završi već do Božića. I Amerikanci su se složili s tim planom. Britanski general Browning (D. Bogarde) objasnio je drugim generalima da će se 35.000 savezničkih vojnika spustiti padobranima u Nizozemsku, a njihov će zadatak biti da iza neprijateljskih linija zauzmu šest mostova koje moraju kasnije prijeći savezničke oklopne jedinice na putu prema Njemačkoj. Oklopne jedinice krenut će s juga Nizozemske prema sjeveroistoku k zadnjem i najvećem mostu preko Rajne, kod Arnhema. Prema planu, neke će mostove trebati držati svega nekoliko sati do dolaska savezničkih tenkova, a most kod Arnhema možda dva do tri dana. Generali Maxwell Taylor (P. Maxwell), Urquhart (S. Connery), Gavin (R. O’Neal) i osobito Sosabowski (G. Hackman) prihvatili su taj plan s mnogo rezervi držeći ga opasnim i teško ostvarivim. Ali, Britanci su bili uvjereni da će sve ići lako i da će njemačka obrana biti slaba. Browningov ađutant, bojnik Fuller (F. Grimes), bio je zabrinut jer je od nizozemskog pokreta otpora dobio fotografije maskiranih njemačkih tenkova. Šalju ga na bolovanje, a akcija počne. Od početka ništa nije išlo po planu. Čim se spustila u Nizozemsku postrojba generala Urquharta izgubila je vezu s postrojbom pukovnika Frosta koja će prva stići do mosta kod Arnhema. Oklopne jedinice Irske garde, koje vodi pukovnik Vandeleur, u svom napredovanju naići će na jak njemački otpor, a zadržat će ih i oduševljeni Nizozemci koji misle da su ih došli osloboditi. Unatoč velikom junaštvu svih postrojbi, cijela je akcija bila tragični neuspjeh…
“Nedostižni most” snimljen je prema knjizi Corneliusa Ryana kao i “Najduži dan”, petnaest godina ranije. Briljantni holivudski scenarist William Goldman (Butch Cassidy i Sundance Kid, Maratonac) morao je riješiti dva problema: kako u nekoliko prizora okarakterizirati svaku od stvarnih osoba koja se pojavljuje u toj epskoj drami i kako jednu u biti neuspješnu akciju prikazati u sitnim odsječcima kao uspješnu. Drugi je problem riješio lako, a prvi je za njega riješio redatelj Richard Attenborough tako da su i najmanje uloge prihvatile poznate filmske zvijezde. Richard Attenborough (r.1923.) glumio je od 1942. do danas u 76 filmova. Bio je već slavan glumac kad je 1969. režirao prvi film “Oh, kakav divan rat!”. Godine 1972. režirao je “Mladog Winstona”, a nakon tog filma “Nedostižni most”. Ukupno je režirao 12 filmova, a za film Gandhi (1982) dobio je Oscara 1983. godine.
,